Soru:
Komut, fonksiyon, option.alt ve kontrol tuşlarının anlamı nedir?
OKGimmeMoney
2015-04-17 02:24:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Klavye kısayollarını kullanmak için yaptığım tuşlara basma kombinasyonunun bir anlamı olup olmadığını merak ediyorum. Klavye kısayollarını bu şekilde öğrenmenin öğrenme sürecini hızlandırmayı umuyorum. Neden bir fikrim varsa (örneğin) fn + delete tuşlarına basıp bir mac klavyesinde yalnızca sil'e basıldığında geleneksel klavyelerin yaptığı aynı işlevi yerine getirebileceğini anladım. Kopyalama, yapıştırma ve kesme için command + c veya + v veya + x gibi herkesin bildiği klavye kısayollarına daha fazla örnek verilebilir.

Cevaplamak isteyen biri yoksa, yararlı bir cevap oyun sonu yanıtı, seçenek, komut, işlev ve kontrol tuşlarının farklı işlevleriyle fark ettikleri eğilimleri içerecektir. Bir düğme tipik olarak bir tür kısayol için mi kullanılır?

Klavye kısayollarını yaptıkları şekilde atamaya karar vermelerinin bir yolu olmalı ve bu konuda biraz fikir edinmek istiyorum. Sorular? Lütfen sorun, bu sorunun buraya gönderilmesinin uygun olduğunu düşünüyorum.

üç yanıtlar:
tubedogg
2015-04-17 03:18:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Fn , aynı anahtarın iki amaç için kullanılmasına izin veren bir değiştiricidir. Alanın önemli olduğu dizüstü bilgisayar klavyelerinde başladı ve o zamandan beri Apple'ın normal klavyelerine taşındı.

Fn - Sil kadar: Return ile aynı sütundaki Delete anahtarına atıfta bulunuyorsanız, Mac bir süredir bu anahtarın adı olarak Sil'i kullanmıştır (tarih belirleyemiyor , ancak 2010'da bir ara değişmeye başladı gibi görünüyor). Windows bunun yerine Backspace'i kullandı (fazla yazmaya izin vermek için arabayı kelimenin tam anlamıyla "bir boşluk geriye" hareket ettirdiği daktilolardan gelen bir tutma). Adı ne olursa olsun, her zaman imlecin hemen solundaki karakteri veya boşluğu sildi. Silme işlemi daha doğru görünüyor, çünkü aslında sadece imleci hareket ettirmiyorsunuz, aynı zamanda karakteri de kaldırıyorsunuz.

Genellikle klavyede daha sağda bulunan ve çoğu Windows klavyesinde Sil veya Sil etiketli tuş, imlecin hemen sağındaki karakteri siler. Bu tuş, tam boyutlu Apple klavyelerde de mevcuttur. Boşluğun yine önemli olduğu dizüstü bilgisayar klavyelerinde anahtar yoktur, bu nedenle Fn - Sil 'nin değiştirilmiş tuş kombinasyonu bu işlevselliğin hala ayrılmış bir anahtar yok.

Komut genellikle komut yürütmek için kullanılır. Komut - Q , örneğin ön plan programı için Çık komutunu yürütür. Klavye kısayollarının çoğu Komut 'u başlangıç ​​noktası olarak kullanır, bazen değiştiriciler olarak Seçenek ve / veya Kontrol eklenir.

Son zamanlarda Control genellikle yalnızca ek klavye kısayollarının var olmasına izin vermek için bir değiştirici olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Mac'in birden fazla düğmeli fareye sahip olmadığı andan itibaren Control -sol tıklama kullanıldığında yine de bir sağ tıklama görevi görür.

Seçenek genellikle bir değiştirici olarak da kullanılır. Bazı uygulamalarda, hangi menü öğelerinin mevcut olduğunu değiştirir. Chrome'un Dosya menüsünde, "Yazdır ..." seçeneğini "Sistem İletişim Kutusunu Kullanarak Yazdır" ve "Pencereyi Kapat" seçeneğini "Tüm Pencereleri Kapat" olarak değiştirir. Bu, kullanıcının fiziksel klavyesinde bulunmayan ¢ gibi karakterleri yazmanın bir yolu olarak kullanımına kadar uzanır (Option-4 kullanılarak).

Apple'ın İnsan Arayüzü Yönergeleri, klavye kısayollarının oluşturulmasına ilişkin felsefelerini özetler:

Mümkün olduğunca, klavye kısayolunda ana değiştirici tuş olarak Komut tuşunu kullanın.

Kısayollar birbiriyle ilişkili olmadığı sürece, mevcut bir kısayola değiştirici bir tuş ekleyerek kısayol oluşturmaktan kaçının.

Option tuşunu tutumlu bir şekilde kullanın.

Ne kadar çok mümkünse, Kontrol tuşunu kullanmaktan kaçının.

Shift tuşu ne olacak?
Bu bir değiştirici.
Bu doğru, bu nedenle imo cevabına iyi bir katkı sağlayacaktır.
Kevin Grabher
2015-04-17 03:09:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bana her zaman% 100 mantıklı gelmiyor, ancak burada elimden gelenin en iyisini yapacağım. Kısayolları öğrenmenin en kolay yolu, onlara menülerde bakmaktır. Menü çubuğundaki bir işlevi sık sık kullandığınızda, kısayol genellikle onun yanındadır.

Tamam, o zaman:

fn (işlev), f1- işlev tuşları anlamına gelir. f12 (veya daha büyük klavyelerde daha fazla). Saf anlamı, olağan f-davranışı ve OS X işlevleri (ortam kontrolü, parlaklık vb.) Arasında geçiş yapmaktır. Ayrıca, potansiyel standart tuşlar olan, ancak daha küçük klavyelere sığmayan kontroller için de kullanılır (örneğin, Apple'dan daha büyük bir [USB] klavyede, yerden tasarruf etmek için bir silme tuşu vardır, daha küçük klavye onu fn işlevine koyar) .

cmd (komut) için kullanılır - tahmin ettiniz, komutlar. Neredeyse ctrl pencerelerde olan şeydir.

cmd + alt / option alternatif komuttur. Genellikle alt tuşuna basmadan alacağınız komuta dayanır, ancak biraz farklıdır (Kaydet / Farklı Kaydet, Sekmeyi Kapat / Diğer Sekmeleri Kapat, Diğerlerini Gizle / Gizle, ..)

Ctrl o kadar sık ​​kullanılıyor gibi görünüyor. Aslında o kadar az ki iyi örnekler düşünemiyorum.

Tom Gewecke
2015-04-17 09:34:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

option / alt ve option / alt plus shift normalde Apple tarafından yalnızca "özel karakterler", yani tuşlarda yazılı olmayan karakterler oluşturmak için kullanılır. Klavye Görüntüleyici kullanılarak tam olarak hangilerinin görülebileceği. Komut, Kontrol ve fn bu işlev için kullanılmaz.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...